Jak zlecać?

Prześlij dokumenty do bezpłatnej wyceny.
Wyślij e-mail, faks lub skorzystaj
z naszego FORMULARZA on-line!

W ciągu 20 minut otrzymasz BEZPŁATNĄ WYCENĘ, z atrakcyjną ceną i szybkim terminem realizacji!
Wypełnij tylko formularz zlecenia
i czekaj na gotowe tłumaczenie.

Obejrzyj cennik


 

 

 


Aktualności

21.02 – Dzień Języka Ojczystego!
18.02.2009

Pod patronatem UNESCO obchodzimy „święto” mające na celu ochronę zanikających języków. Aż 90% z nich odejdzie w niepamięć do końca XXI wieku – alarmują specjaliści.

Obecnie przyjmuje się, że na świecie istnieje od 6 do 7 tysięcy języków. Oto ranking najpopularniejszych pod względem liczby osób, które się nimi posługują:
- chiński 1 170 milionów
- angielski 1 135 mln
- hiszpański 450 mln
- hindi 400 mln
- arabski 350 mln

Wedle szacunku, obecnie znamy zaledwie połowę z kiedykolwiek istniejących języków. Jako główną przyczynę ich zanikania podaje się wypieranie języków mniejszościowych przez dominujące. ONZ alarmuje, że co dwa tygodnie ginie jeden z nich. Zdarzały się jednak reaktywacje, np. hebrajskiego, czy bliższy przykład – walijskiego. Do szkół w Walii wprowadzono obowiązek nauki w 2 językach. W efekcie tych działań dzieci mówią po walijsku lepiej niż starsze pokolenie.

Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku. Dlaczego akurat 21.02? Tego dnia 1952 roku w Bangladeszu 5 studentów straciło życie podczas manifestacji – domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. A jak my możemy świętować? Język polski w ciągu swojej historii wchłonął wiele naleciałości; makaronizmy, romanizmy, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat liczne angielskie słówka. Z okazji Dnia Języka może warto się poświęcić i zamienić krótkie "sorry" na przepraszam i "thanks" na dziękuję?

Na podstawie „Języki świata” UNESCO.