Język rosyjski

Według szacunku, blisko 300 milionów osób zna język rosyjski, jest on językiem urzędowym czterech krajów, w tym Rosji, Kirgistanu, Kazachstanu oraz Białorusi.


Tłumaczenia pisemne

NIEPRZYSIĘGŁE na
polski
na
obcy

podstawowe 29 zł 33 zł
zwykłe 35 zł 41 zł
specjalistyczne 42 zł 49 zł

PRZYSIĘGŁE na
polski
na
obcy

podstawowe 39 zł 46 zł

Tłumaczenia ustne

NIEPRZYSIĘGŁE cena jednostka (blok)

asystenckie 240 zł 2 h
konsekutywne 240 zł 2 h
symultaniczne* 1200 zł 4 h

Formularz wyceny tłumaczenia

(rodzaj dokumentu, liczba stron, język tłumaczenia, termin realizacji)

Prosimy o podanie informacji dotyczących tłumaczenia. Nasz pracownik skontaktuje się z Państwem w ciągu 20 minut.

Przypominamy, że nasze biuro jest czynne od godziny 8 do 18 od poniedziałku do piątku.
Poza godzinami pracy biura oraz w soboty i święta prosimy o kontakt telefoniczny (0 601 18 22 32
).

Rosyjski

Przez 69 lat istnienia ZSRR język rosyjski był nauczany w krajach Układu Warszawskiego, a do 1991 roku był lektoratem obowiązkowym w polskich szkołach. Wiele słów języka rosyjskiego brzmi podobnie jak polskie, ale zapis (oparty na grażdance – odmianie cyrylicy) jest zupełnie inny. Język rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich, polski zaś do zachodniosłowiańskich. Język rosyjski, niby tak podobny do naszego - ma jednak wiele kruczków. Szczególnie trzeba być uważnym przy akcentowaniu, nacisk na niewłaściwej sylabie potrafi zmienić znaczenie wyrazu.

Pułapką może okazać się samo zdrabnianie imion. Sacha to zarówno mała Aleksandra, jak i młody Aleksander.

Język rosyjski

Język polski

ковёр (wym. kawjor)

Dywan

стул (wym. stuł)

Taboret

гольфы (wym. golfy)

Podkolanówki

охотник (wym. ochotnik)

Myśliwy

батон (wym. baton)

Bagietka


Wiele słów z języka rosyjskiego przeniknęło do naszego języka, przez wzgląd na sąsiedztwo, a także okres zaborów (123 lata) czy czasy PRL–u. Najpopularniejsze to: chałtura, gilza, wyszkolić, kołchoz. Także powiedzenie typu: „Wyjeżdżam na Ukrainę” jest rusycyzmem. Prawidłowo po polsku powiemy „do Ukrainy”, jak w przypadku innych krajów, np. do Francji, czy do Turcji. Język rosyjski dał także światu słownictwo z dziedziny kosmonautyki, Juri Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie.

Język rosyjski został zreformowany w XVIII wieku, za czasów panowania Carycy Katarzyny II. Jej osoba nie kojarzy się nam pozytywnie, poparła inicjatywę króla Prus, i tak rozpoczął się zabór rosyjski, trwający 123 lata.

Talent Dostojewskiego, czy Bułhakowa rozsławił język rosyjski, ich dzieła były tłumaczone na wiele języków obcych. Były też wielokrotnie filmowane i wystawiane w teatrach na całym świecie.

Nie trzeba było tłumaczyć za to muzyki, która po dziś dzień zachwyca swoją lekkością. Nazwiska takie jak Czajkowski, czy Strawiński zna każdy, nie tylko meloman. Rosyjski styl charakteryzuje się temperamentem, ale i rzewną nutą, tak bliską słowiańskiej duszy. Też rosyjski taniec, w szczególności rosyjski balet stał się marką samą w sobie. Ma przebogatą historię, tradycję i wiele sukcesów na „swoim koncie”. To niewątpliwie rosyjski symbol!

Matrioszka to również rosyjski znak charakterystyczny, jest to otwierana, stojąca laleczka, wykonana z wydrążonego drewna. To puzderko, w środku którego znajdują się jego miniaturki. Przeważnie przedstawia rosyjską kobietę. Zdarzają się też postacie polityki, np. rosyjski premier Putin.

Wiele osób myśli, że największą morską katastrofą było zderzenie Titanica z górą lodową (1513 ofiar). Rosyjski (właściwie: radziecki) atak łodzi podwodnej zatopił blisko 7700 hitlerowskich żołnierzy.

Ciekawostką jest, że kawiarniane „bistro” to rosyjski wynalazek! Może bardziej inspiracja. Podczas wojny z Napoleonem wojska rosyjskie dotarły do Europy. Podobno żołnierze popędzali karczmarzy słowami: bystro, bystro. Ciężko było osobie z Europy Zachodniej wymówić charakterystyczne „y”... i tak lokale, gdzie można szybko coś zamówić... nazwano bistro!

Pewien, zapewne znudzony, rosyjski oficer (właściwie carski) był pomysłodawcą rosyjskiej ruletki. „Zabawa” polega na zakręceniu obrotowym magazynkiem broni, przystawieniu lufy do swojej skroni... i pociągnięciu spustu. Wygrywa ten, który zostanie przy życiu.