Czym jest tłumaczenie konsekutywne?

Tłumaczenia konsekutywne to rodzaj tłumaczeń ustnych, których celem jest przekazanie tłumaczonych treści w ten sam sposób, w jaki prezentuje je mówca, uwzględniając jego emocje czy ton głosu. Przy tego typu tłumaczeniach mówca dzieli swoją wypowiedź na krótsze fragmenty, dając tłumaczowi czas na ich przekazanie w języku docelowym.

Tłumacz konsekutywny wypowiada się w pierwszej osobie, aby móc przedstawić sens słów prelegenta tak, żeby maksymalnie ułatwić ich zrozumienie przedstawicielom różnych kultur i narodowości. Mówcy chętnie posługują się przysłowiami, idiomami, metaforami, anegdotami, czasem wtrącają lub urywają zdania –  tłumacze konsekutywni muszą w profesjonalny i spokojny sposób radzić sobie z takimi utrudnieniami aby utrzymać płynność tłumaczenia i nie pozostawać w tyle.

Do wykonywania zawodu tłumacza konsekutywnego wymagana jest absolutna podzielność uwagi, maksymalna koncentracja, ogromna odporność na stres oraz doskonała znajomość języka obcego.

Kiedy tłumaczenie konsekutywne jest potrzebne:

Tłumaczenia konsekutywne sprawdzają się idealnie przy wydarzeniach i wszelkiego rodzaju spotkaniach nie wymagających skomplikowanej oprawy technicznej (np. kabiny, zestawy słuchawkowe) oraz równoczesnego tłumaczenia (symultanicznego).

Jesteś zainteresowany tłumaczeniem?
Skorzystaj z błyskawicznej wyceny!